تبلیغات
مــ ــهر مــن در دل تــ ــو ؟ - پیام تند نمایندگان‌ مجلس‌ امریکا به ایران، سوریه و روسیه
روزنامه «واشنگتن پست» با انتشار گزارشی در این‌باره می‌نویسد: «تمدید تحریم‌ها پیامی اشکار از سوی نمایندگان کنگره امریکا به دولت سوریه، ایران و روسیه است. آنان خواستند با تحریم‌های جدید و تمدید آن‌ها بگویند که ایران و روسیه نباید از دولت سوریه حمایت مالی یا نظامی بعمل آورند. دولت اوباما تلاش کرده بود تا طرح تمدید تحریم‌ها به تاخیر بیندازد و نمایندگان را تهدید کرده بود که از حق وتوی خود استفاده خواهد کرد. اکنون اجرای این طرح امضای دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا را نیز نیاز دارد. دولت اوباما بر این باور بود که تصویب طرح تمدید تحریم‌ها از سوی نمایندگان غیر‌ضروری است؛ چرا که از دید رییس‌جمهوری امریکا هر زمانی که تشخیص دهد که ایران از مفاد برجام تخطی کرده است می‌تواند تحریم‌ها را تمدید و اعمال کند. رهبران کنگره امریکا اما این استدلال او را قبول نکردند.»

این روزنامه در ادامه به نقل از «اد رویس» رییس کمیته روابط خارجی محلس نمایندگان می‌نویسد: «درک اصلی نمایندگان بر این مبنا بود که تحریم‌ها کارآمد بوده‌اند.» این روزنامه در ادامه اشاره می‌کند که نمایندگان امریکایی‌ برای افزایش فشار بر ایران پیشنهادی را از سوی «باب کورکر» رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنا برای تصویب طرحی مکمل تحریم‌ها با هدف تصویب تحریم‌های تازه درباره آزمایش‌های موشکی ایران و فعالیت‌های سایبری و همچنین سپاه ارائه کرده‌اند. این روزنامه همچنین اشاره می‌کند که «لیندسی گراهام» نیز طرح افزایش کمک ۱.۵ میلیارد دلاری به اسرائیل را ارائه کرده است.

واشنگتن‌پست در ادامه می‌نویسد: «نمایندگان امریکایی با تصویب این طرح خواستند به ترامپ بگویند که در تحقق وعده خود مبنی بر پاره‌کردن برجام که آن را در کارزار انتخاباتی‌اش اولویت شماره یک خود قلمداد کرده بود باید راسخ و پیش‌قدم باشد. این روزنامه اما اشاره می‌کند که «ولید فارس» مشاور سیاست خارجی ترامپ اخیرا گفته بود که او قصد لغو برجام را ندارد بلکه هدفش اعمال اصلاحات در مفاد آن می‌باشد.

روزنامه «واشنگتن اگزماینر» نزدیک به نئومحافظه‌کاران اما با خوشحالی و حالتی تحقیر‌آمیز در قابل دموکرات‌ها و موافقان برجام نوشته است: «مجلس نمایندگان با ۴۱۹ رای موافق به یک رای مخالف به تمدید تحریم‌ها علیه ایران رای مثبت داد. تنها نماینده‌ای که به این طرح رای منفی داد توماس مسی بود.»

این روزنامه می‌نویسد: «نمایندگان امریکایی تصویب‌‌کننده گفته که نمی‌توانند به ایران اجازه دهند که نفوذ منطقه‌ای خود را افزایش داده و به ضرر منافه امریکا عمل کند.» آنان به ادعای خود تصویب تحریم‌های تازه را گامی برای پاسخگوتر کردن ایران قلمداد کرده اند.


  • paper | بیابان زدایی | فروش بک لینک